Skoči na vsebino

Lale Gül : Živela bom

Podrobnosti knjige

Biografije in spomini

Živela bom Lale Gül

Avtobiografski prvenec mlade Nizozemke turškega rodu opisuje dilemo dekleta, ki se je uprlo muslimanski vzgoji, kar je v družini povzročilo nepopravljiv razkol. Roman je dvignil veliko prahu, tudi strogih obsodb, avtorica pa je zanj prejela številne nagrade.


Lastnost Vrednost
Založba Mladinska knjiga
Zbirka e-Kapučino
Prevod Stana Anželj
Leto izdaje 2023
Strani 300
Jezik slovenski
Tip datoteke epub
ISBN 9789610172062

Izvodov na voljo:


  • Prost
  • Prost
  • Prost
  • Zaseden

    Še 3 dni 35 min in 6 sekund

Pokukaj v knjigo

Lale Gül: Živela bom
Lale Gül: Živela bom
Pokukaj v knjigo ...

Dolg opis

Val polemik, tudi odkrite obsodbe mlade pisateljice

Prvenec mlade Nizozemke Živela bom je ob izidu doma sprožil val polemik. Lale Gül, ki je odrasla v nizozemsko-islamski skupnosti sredi Amsterdama, je v njem popisala svojo zgodbo, dilemo dekleta, ujetega med dve različni kulturi in dva nasprotujoča si vrednostna sistema. Knjiga je na Nizozemskem dvignila veliko prahu ter doživela mešane odzive: nizozemska islamska skupnost je avtorico odkrito obsodila, knjiga pa je postala uspešnica in Lale Gül je zanjo prejela nagrado NS Publieksprijs za najboljši roman po mnenju bralcev.

Razkol med družinsko in vrstniško kulturo

Glavna junakinja je mlada Büsra, ki vse težje lovi ravnovesje med življenjem svoje družine in tistim, ki ga živijo njene vrstnice, prijateljice in sošolke. Vse bolj odtujena od pravil, po katerih se ravnajo njeni domači, se Büsra odmika od ritualov svoje skupnosti, odklanja institucijo dogovorjene poroke in si nasploh želi več od življenja poročene matere – to pa v družini povzroči nepopravljiv razkol. Pogumen roman o tabujih islamske vere in o težavah kulturne asimilacije.

 

Lale Gül je nizozemska pisateljica turških korenin. Rodila se je leta 1997 v Amsterdamu in odraščala v muslimanski družini. Obiskovala je nizozemsko osnovno in srednjo šolo, obenem pa do sedemnajstega leta ob vikendih hodila v koransko šolo islamske organizacije Milli Görüş; po srednji šoli je izbrala študij nizozemskega jezika in književnosti. Je redna kolumnistka nizozemskega časopisa Het Parool, vodi pa tudi podkast o aktualnih družbenopolitičnih dogodkih, znanosti in religiji. Nizozemska revija Elsevier Weekblad jo je leta 2021 razglasila za Nizozemko leta. Leto zatem je prejela nagrado Pima Fortuyna, ki jo na Nizozemskem vsako leto podelijo za politične dosežke na področju svobode govora, boj proti tabujem in pomembno družbenopolitično vlogo.


Povezane knjige


August Strindberg: Sin služkinje
August Strindberg: Sin služkinje
August Strindberg
Sin služkinje
Dušan Moravec: Utrinki spomina
Dušan Moravec: Utrinki spomina
Dušan Moravec
Utrinki spomina
Marko Verdev, Davorin Lenko: Govorim
Marko Verdev, Davorin Lenko: Govorim
Marko Verdev, Davorin Lenko
Govorim
Britney Spears: Ženska v meni
Britney Spears: Ženska v meni
Britney Spears
Ženska v meni
Alojz Grčman, Martin Golob: Na spletni prižnici
Alojz Grčman, Martin Golob: Na spletni prižnici
Alojz Grčman, Martin Golob
Na spletni prižnici
Ivan Sivec: Sloven'c, tvoja zemlja je zdrava
Ivan Sivec: Sloven'c, tvoja zemlja je zdrava
Ivan Sivec
Sloven'c, tvoja zemlja je zdrava